menu

Strona główna / blog

Jak spakować się na swój pierwszy rejs morski?

Mikołaj Nowak

7 lutego, 2024

2 min

Wiele osób odczuwa niepewność przed wyjazdem na rejs jachtem żaglowym, zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsze doświadczenie. Jednym z najczęstszych pytań, które sobie zadają, jest to, co właściwie spakować. Nie ma potrzeby pakować się, jak na wyprawę w wysokie góry, ale kilka niezbędnych rzeczy zawsze warto mieć przy sobie, aby czuć się komfortowo i bezpiecznie na wodzie.

Przede wszystkim, warto wybrać miękką torbę lub worek zamiast klasycznej walizki. Jest to o tyle praktyczne, że łatwiej będzie przemieszczać się po jachcie oraz z łatwością schowasz ją w ciasnej szafie czy bakiście.

Oczywiście, niezbędne będą okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy i krem z filtrem. Słońce na wodzie potrafi być bardzo intensywne, dlatego należy zadbać o odpowiednią ochronę skóry i oczu. Klapki, strój kąpielowy oraz ręcznik również powinny znaleźć się w naszym bagażu (o ile nie płyniemy na Horn czy Grenlandię 😉 ), ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy będzie okazja do odświeżającej kąpieli w zatoczce czy relaksu na plaży.

Jeśli o ubraniach mowa, warto pamiętać o wygodzie i funkcjonalności. Lekkie, oddychające ubrania, kryte buty oraz coś grubszego na chłodniejsze wieczory jak sweter czy bluza, również powinny znaleźć się w naszym bagażu.

W zależności od rodzaju rejsu, na jaki się wybieramy, warto dokonać pewnych dostosowań. Na rejs po Mazurach w ciepłe lato, prawdopodobnie wystarczą Ci wygodne jeansy, szorty, bluza i kurtka przeciwdeszczowa na wszelki wypadek. Jadąc w środku lata na rejs po malowniczych Cykladach, osobiście nie wożę ze sobą nawet bluzy, kąpielówki, klapki oraz kilka koszulek i krótkich spodenek to aż zbyt obszerny bagaż, jak na panujące wtedy upały. W przypadku pełnomorskich lub pełnooceanicznych rejsów, gdzie prawdopodobnie będziemy również żeglować w nocy lub w nieco trudniejszych warunkach, należy być jednak lepiej przygotowanym. W takiej sytuacji warto mieć ze sobą bieliznę termiczną, ciepły polar, rękawiczki, czapkę, szalik oraz sztormiak. Warto również przewidzieć możliwość całkowitego zmoczenia się i zabrać ze sobą zapasowe ubrania.

Pamiętajmy jednak, że kluczem do udanego pakowania na rejs jest umiar. Nie warto przeciążać się zbyt dużą ilością rzeczy, zwłaszcza jeśli nasz wyjazd ma być relaksacyjny i nie wymaga specjalnego ekwipunku. Dostosowanie się do warunków oraz wygoda podczas pobytu na jachcie są kluczowe, więc starajmy się pakować z głową, by móc w pełni cieszyć się magią żeglowania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, śmiało się do nas odezwij!

Poczytaj też

Sprawdźcie, jakie szkolenia odbywamy w ramach merytorycznych przygotowań do naszego wokółziemskiego rejsu.
Czas najwyższy zrobić tu porządek, instalacja elektryczna to jeden z najważniejszych elementów jachtu podczas dalekiego rejsu. Sprawdź sam!
Marzyliśmy o tym od dawna. Mamy jacht, mamy trasę, co poradzić? Trzeba płynąć! Jak? Bezpiecznie, szybko i dookoła globu.
pl_PLPolish