HISTORIA

Krok po kroku, mila po mili. Zapraszamy do śledzenia naszych poczynań uporządkowanych w chronologicznym porządku!

menu

WSPARCIE

Organizacja rejsu dookoła świata to nie lada wyzwanie, więc każda pomoc jest dla nas na wagę złota.  

Tak pisze się ta historia...

12.12.2025
Mindelo, Sao Vicente, Cape Verde
Kotwica przy Cabo Verde rzucona! 820 mil za rufą.

Trasa z Kanarów na Wyspy Zielonego Przylądka przebiegła nam wyjątkowo komfortowo. Po poprawkach przy autopilocie, przy pasatowej pogodzie Water Lilly bez większej napinki wykręciła ponad 5 węzłów prędkości. Załoga w doskonałych humorach bagatsza o trochę hiszpańskiego i wreszcze podstawy oceanicznego wędkarstwa gotowa jest już do pełnoprawnego skoku przez Ocean.

10.12.2025
Ocean Atlantycki
Pierwsza złowiona ryba w historii Water Lilly!

45 minut zabawy kołowrotkiem i hamulcem w wykonaniu Wiktora, sprawne podebranie zdobyczy przez Mikołaja hakiem zrobionym z bosaka i widelca, Daniel w rękawicach narciarskich trzymający zdobycz na rufowej platformie i na pokładzie melduje się 4kg mahi-mahi (koryfena). Już pół godziny później Mikołaj wydaje z kambuza doskonały tatar z domowymi piklami z polski, cebulką i sosem sojowym. Pychota!

04.12.2025
Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Zakupy, tankowanie, poprawki przed Oceanem.
13.12.2024
Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie
Zacumowaliśmy, pora na szykowanie świąt oraz jachtu na cross przez Atlantyk!
11.12.2024
Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie
Pora pożegnać załogę, zakupy i jeszcze jeden skok!
09.12.2024
La Gomera, Wyspy Kanaryjskie
Kanary! Dojechaliśmy!

51 dni, 3529 mil morskich i tylko kilka małych usprawnień! Tak podsumowujemy edycję 2024 Rejsu Ku Marzeniom. Było po kolei: mokro, zimno, wietrznie, flautowo, sztormowo, potem coraz cieplej, jaśniej, aż w końcu jesteśmty! Na Wyspach Kanararyjskich planujemy zostać do 5 stycznia 2025. Przed nami sprzątanie, zakupy techniczne, wymiana niektórych komponentów (m. in. pełny serwis silnika) oraz rejs sylwestrowy. Stay Tuned!

04.12.2024
Funchal, Madera
W końcu wyspiarsko! Jesteśmy na Maderze!

Droga z Porto przez Cascais aż na Maderę była bardzo zróżnicowana. Początkowo wyjście opóźniły nam portugalskie władze, które z powodu wysokich fal zamknęły niemalże całe wybrzeże. Halsówka do Cascais świetnie przypomniała nam, co znaczy lecieć pod 30-40 węzłów wiatru i falę (prognozowano max porywy do 25 kts...), ale 520 mil baksztagowej żeglugi na zieloną wyspę było cudne. Graliśmy wszystkie możliwe konfiguracje żaglowe, sam fok, diesel grot, genaker, motyl... Ach! Dopłynęliśmy! A Madera wyjątkowo nas urzekła!

19.11.2024
Porto,Portugalia
Portugalia deszczowa, ale łódkę trzeba ogarnąć.
17.11.2024
Muxia, Hiszpania
Na oceanie już cudnie!
12.11.2024
Brest, Francja
Pora na Biskaje, przed nami Atlantyk!
09.11.2024
Cherbourg, Francja
Kanał La Manche nie taki straszny
02.11.2024
Amsterdam, Holandia
W końcu stolica!

Amsterdam to pierwsza lokalizacja na naszej rejsowej bucket list, którą planowaliśmy dokładnie obejść i zwiedzić. Po zacumowaniu w Sixhaven Marina i szybkim ogarnięciu łódek, kolejne 2 dni spędziliśmy, dzięki przecudnej słonecznej pogodzie, na spacerowaniu po tym pięknym mieście. Nie obyło się również bez delikatnych zakupów żeglarskich, wszak lampa nawigacyjna winna zostać naprawiona :). Holenderską stolicę oceniamy na solidne 8/10 jeśli chodzi o klimat miasta. Liczne kanały, spójny styl architektoniczny i czystość bardzo umiliły nasz pobyt. Jeśli trasa z Gdańska do Amsterdamu Cię zaciekawiła, koniecznie przeczytaj nasz dłuższy artykuł. Znajdziesz go tutaj!

01.11.2024
Enkhuizen, Holandia
Zdecydowanie nam się tu podoba!

O Fryzji wcześniej nie słyszałem, przyznaję. Klimat tego regionu zauroczył nas jednak na tyle mocno, że mimo stosunkowo niedużej odległości między Harlingen a Amsterdamem, zadecydowaliśmy wspólnie z załogą Fini, że damy sobie jeszcze jedno popołudnie na zwiedzanie kolejnej małej wioski - Enkhuizen, gdzie stanęliśmy longside i udaliśmy się na wieczorne przeszpiegi. Jutro czeka na nas Amsterdam!

31.10.2024
Harlingen, Holandia
Witamy na Fryzji

Nasz plan zakładał ciekawą trasę, zamiast orać Morzem Północnym, postanowiliśmy tuż za wyspą Terschelling skręcić w stronę wewnętrznych wód Holandii. Morze Wattowe, bo o nim mowa to akwen niezwykle ciekawy, silne prądy, liczne osuchy i stosunkowo płytkie głębokości sprawiają, że toru wodnego pilnować trzeba niemalże tak bacznie, jak terminu zapłaty ZUSu! Do Harlingen dopływamy świtem, około 0500 i czeka na nas informacja, że spać pójdziemy dopiero za godzinkę, gdyż most do portu otwierają dopiero o 0600. Cóż począć?

27.10.2024
Cuxhaven, Niemcy
Wyjście na Morze Północne

Po deszczowym dniu na drugiej części Kanału Kilońskiego, na godzinkę przed zmrokiem docieramy do śluzy w Brunsbüttel, by już kilkanaście minut później wypłynąć na rzekę Łabę, którą niespiesznie, oczekując na slack, silnikujemy do Cuxhaven. Cumujemy około 2100 w niemalże pustym, zimnym porcie. Rozpoczęliśmy właśnie przygodę na pływach!

26.10.2024
Rendsburg, Niemcy
Stop na Kanale Kilońskim

Ci, co tam płynęli, wiedzą, że dla jachtów Kanał otwarty jest wyłącznie w porze dziennej. O tej porze roku nie było zatem sensu pałować jak głupi zażynając naszego dieslowego przyjaciela i nockę spędziliśmy w Rendsburgu.

25.10.2024
Holtenau, Kilonia, Niemcy
W oczekiwaniu na śluzę

Po uprzednim zatankowaniu paliwa pod przysłowiowy korek w Marinie Olimpiahafen, około godziny 1700 stajemy przy kei, przy której oczekuje się na śluzowanie w Holtenau. Jesteśmy zadowoleni, ponieważ Bałtyk zostawiliśmy za rufą bez żadnych komplikacji. Szukamy okolicznego donnera, dopełniamy lodówkowe zapasy i czekamy na naszych przyjaciół, którzy z Gdyni wyruszyli dobę po nas i zaliczyli po drodze przystanek w Nexo na Bornholmie.  Adam i jego załoga zgodnie z naszą starą umową mają odprowadzić nas żeglując w tandemie do samego Amsterda

22.10.2024
Ustka
Pierwszy postój techniczny!

Ku naszej wielkiej radości, Lilly przez pierwszą dobę spisuje się świetnie. Bałtyk z początku darzy nas pięknym baksztagiem, nazajutrz odkręcającym w kierunku kursów ostrych, dzięki którym nasz dziób dzielnie tnie fale. No, prawie świetnie, bo okazuje się, że prawdopodobnie po piaskowaniu i innych brzegowych pracach odpływy wody z luku kotwicznego są niedrożne, zapchane jakimiś brudami, więc sporo wody spływa nam do kajuty dziobowej. Szybka kalkulacja i decyzja, by naprawić to w Ustce, wchodzimy koło 1900 i w zasadzie już 2 godzinki później temat jest zamknięty, a my wraz z Kubą raczymy się szklaneczką rumu na dobry sen. Rano wychodzimy i płyniemy już prosto pod Kilonię.

20.10.2024
Gdańsk, Motława
Wypływamy!

Emocje, niepewność, ludzie. W tych trzech słowach opisać by można ten dzień. Nie spodziewaliśmy się, że aż tyle kochających nas osób pojawi się tego dnia w Gdańsku, by przytulić się z każdym z nas, życzyć powodzenia, wręczyć przysłowiową flaszkę na szczęście i pomachać nam, gdy wciągniemy cumy na pokład i powoli odpłyniemy. W naszych (i Waszych) oczach było dużo łez. Myślę, że w pewnym momentcie żadna z osób będących przy Lilly nie chciała, żeby ten rejs się zaczynał.  Jak to wszystko się potoczy? Pewien znany polski discopolowiec powiedziałby: „czas pokaże”, ale od nas zapamiętajcie, by otaczać się ludźmi, których żegnanie ze łzami w oczach. Kierunek: Kilonia! A! Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądało gdańskie pożegnanie, zapraszamy Was na seans!

26.05.2024
Gdańsk
Wreszcie sprawny system elektryczny!

Bank baterii spięty, urządzenia podłączone, tablica zarządza każdym elementem. Jednym słowem: mamy zasilanie! Wpadnij na bloga i dowiedz się więcej! Dodatkowo, na jachcie mieszka już nowa kotwica oraz łańcuch, całe wyposażenie safety, a w drodze już dokumenty do karty bezpieczeństwa!

26.05.2024
Gdańsk
Całe dno od nowa, stalówki wymienione, wiercimy przejścia, dokładamy anody i do wody!

Miesiąc! Tyle czasu Lily czekała na wodowanie, w trakcie, gdy my po piaskowaniu, szlifowaniu, odpylaniu i odtłuszczaniu, laminowaliśmy ubytki, gładziliśmy nierówności i malowaliśmy ją epoksydem. 30kg szpachli, 2 beczki farby, trochę antyfulingu i część podwodna jak nowo narodzona! Zainteresowani? Wpadajcie po więcej na bloga!

26.05.2024
Gdańsk
Miał być szybki serwis, a tu miesiąc dłubania osmozy.

Jacht po wyciągnięciu nie wygląda najlepiej, na kadłubie widać oznaki niepokojącej osmozy. Nie zakładaliśmy takiej sytuacji i trzeba przyznać, że zaskoczyło nas to. Zamiast szybkiego uzupełnienia ubytków szpachlą, mamy więc zdrapywanie całego podkładu, uzupełnianie, szlifowanie, malowanie i nakładanie warstwy ochronnej od nowa. Ta operacja wymaga zdecydowanie większego nakładu czasu i pieniędzy, przez co nasz dynamiczny plan wyhamował gwałtownie. Decyzja zapadła - piaskujemy!

08-17.05.2024
Gdańsk
Zaczynamy spinać elektrykę, demontaż masztu oraz serwis dna!

Z pomocą naszego elektryka, zaczęliśmy podpinać kable pod urządzenia, dotarły do nas ogniwa LiFePO4, których balansowanie zajmuje prawie 2 tygodnie... Jeszcze z 2 doby i kwestie prądu będą zamknięte. Maszt położyliśmy na brzegu, do przeglądu idą salingi, mocowania want, a olinowanie stałe zaraz zostanie wymienione. Za dźwig podwójnie płacić nie chcemy, więc Lily również wylądowała na brzegu, pora dorobić przejścia burtowe oraz ogarnąć serwis dnia. 

01-16.04.2024
Gdańsk
Stare kable wyrzucone, pora położyć nowe druty!

Meldujemy, że na Water Lily wraca... okablowanie instalacji elektrycznej. Wraca, ale na zupełnie innym poziomie, ponieważ dotarła do nas dostawa cynowanych kabli prosto z UK! Kable cynowane cechują się wysoką odpornością na warunki zewnętrzne, więc w naszym wypadku przede wszystkim słoną wodę! Wielu z Was pewnie zastanawiać może kwestia doboru grubości kabla do jego zastosowania, już spieszę z pomocą! Dla przewodów elektrycznych w instalacji 12V brać pod uwagę musimy dwa podstawowe parametry: odległość urządzenia od źródła prądu oraz natężenie prądu, który będą one przenosić. Cała kwestia rozbija się o zachowanie odpowiedniego napięcia prądu, tak by na końcu przewodu napięcie nadal oscylowało wokół 12V. Już niedługo kolejny artykuł na blogu, więc stay tuned!

18-22.03.2024
Gdańsk
Wypruwamy starą instalację elektryczną!

Po wielu planach, domysłach oraz konsultacjach z ekspertami, zdecydowaliśmy, że przed rejsem na jachcie zagości nowiutka, w pełni autonomiczna instalacja elektryczna. Jak to w starych łódkach bywa, na początku pozbyć się trzeba było starego spaghetti rozlokowanego po przeróżnych zakamarkach Lily! Czytaj więcej...

31.01.2024
Łódź
Start projektu! Świat poznał Rejs Ku Marzeniom.

Emocje sięgają zenitu. Czy ostatnie miesiące pracy i przygotowań nie pójdą na marnę? Czy ludzi zainteresuje nasz projekt? Czy media będą chciały podjąć ten temat? Te pytania nie dawały nam spokoju przez kilkanaście dni. Wreszcie nadszedł ten dzień, weryfikacja! Na szczęście wsparcie bliskich, znajomych, a nawet zupełnie obcych ludzi było ogromne. Teraz już tylko regularność, wytrwałość i prosto do celu!

20.11.2023
Gdańsk
Pierwsze jachtowe prace.

Za oknem zimowa, mroźna aura, ale łódka sama do rejsu się nie przygotuje. Na tapetę jako pierwsza idzie rufowa łazienka. Pędzle w ruch i już po 2 dniach wszystkie jej ściany są białe, a przy kingstonie zawitały nowe węże od instalacji wodnej.

Kolejna porcja jachtowej roboty to wymiana pomp, dokładnie pompy wody słodkiej oraz głównej pompy zęzowej. Tu wszystko poszło sprawnie i całkiem szybko, chociaż bez lekkiego zalania się nie obyło :). Przy okazji walki z pompami, dla zachowania spokoju wymieniliśmy także kilka zaworów przy rozdzielni wody ze zbiornika.

Dwutygodniowy pobyt w Gdańsku zakończyliśmy zdjęciem i zwinięciem żagli, które najgorsze mrozy w spokoju i cieple przeczekają w piwnicy babci Mikołaja.

17.10.2023
Gdańsk
Zakup jachtu "Water Lilly".

I tak właśnie pomysł zaczął się urzeczywistniać. Nie byłoby to możliwe gdyby nie nasze centrum edukacyjne oraz fakt, że w 2020 roku  rozpoczęliśmy organizację rejsów. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczyliśmy na podstawową rzecz, bez której nasze marzenie nie byłoby możliwe – czyli zakup Water Lily.

25.05.2021
Łódź
Pomysł narodził się w 2021 roku.

Jak możecie nas wspierać?

Popłyńcie z nami w rejs

W pierwszej kolejności pływając z nami podczas rejsów, które będziemy realizować w ramach przygotowań jeszcze przed wyruszeniem w Świat.
W ten sposób będziecie mogli poznać zarówno nas, jak i Water Lily! Informacje na temat organizowanych przez nas rejsów przygotowawczych znajdziecie tutaj.

Dołączcie na jeden z etapów wyprawy

W drugiej kolejności decydując się na przepłynięcie wybranego odcinka rejsu dookoła Świata! Zasady są proste – zaglądacie tutaj  – wybieracie interesujący Was odcinek – zapisujecie się i… jedyne, co jeszcze musicie zorganizować to transport, który umożliwi Wam przybycie do miejsca zaokrętowania
we wskazanym w informacji o danym odcinku we wskazanym czasie oraz powrót
z miejsca wyokrętowania. Więcej szczegółów znajdziecie w opisie każdego odcinka.

Poprzez portal wsparcia

W trzeciej kolejności – korzystając z portalu wsparcia. W zależności
od wybranego przez Was progu wsparcia odwdzięczymy się Wam
w konkretny sposób!

Jakkolwiek inaczej

W trzeciej kolejności – korzystając z portalu wsparcia. W zależności
od wybranego przez Was progu wsparcia odwdzięczymy się Wam
w konkretny sposób!

Za i przed nami wiele pracy, wyzwań i nieprzewidywalnych sytuacji, ale również wiele ciekawych i wyjątkowych chwil, które chcemy dzielić z osobami, które chcą wspierać nas w realizacji naszych marzeń i rozwoju pasji do żeglarstwa i podróży.

Z myślą o takich osobach przygotowaliśmy różne możliwości wsparcia.
W zamian za każdy gest i okazaną pomoc odwdzięczymy się tak,
jak możemy najlepiej.

Patronaty Honorowe

Naszą wyprawę wspierają

Patroni medialni

pl_PLPolish